OKULUN TARİHİ          Okul 1907 yılında yapılmaya başlanmış,1908 yılında KIZLAR İLKOKULU adını Alarak,eğitim ve öğretime açılmıştır.Cumhuriyetin ilanından sonra (1924 yılında) kız ve erkeklerin bir arada eğitim gördüğü İlkokul olarak eğitim vermiştir.1927 yılında YENİYOL İlkokulu adını almıştır. 1935 yılında İNÖNÜ İlkokulu adını alarak,bu tarihten sonra bünyesinde yalnız trahomlu öğrencileri toplamıştır.1945 yılında DERME İlkokulu adına alan okulumuz iki katlı ahşap bir binada eğitimine devam etmiştir.

1976 yılında ahşap bina yıkılarak,yerine 2 katlı olan bu günkü beton bina yapılmıştır. Okulun kuzeye bakan dış kapısı eski olup,tarihi eser niteliğindedir.Kemer şeklinde Yapılan kapının taşları Eski Malatya'nın kapı taşlarından artan taşlarla yapılarak,tarihi eser niteliğini kazanmıştır.Kapının tanıtımı 1992 yılında Kültür Bakanlığından gelen bir yazı ile belirlenmiş,kapının yapılış öyküsü sac levha üzerine Yazılarak duvarına monte edilmiştir.

    Okulun çevresinde HAMİDİYE,CEVHERİZADE;ŞIK ŞIK;DABAKHANE;NURİYE, İSMETİYE;NİYAZİ VE ASLANBEY mahalleleri,Milli Eğemenlik,İnönü,Atatürk, Mücelli ve Mimar Sinan caddeleri,Derme,Antepli,Haydari isimli sokakları bulunmaktadır. Okul şehrin tam ortasında kalarak,dört tarafı ana ve ara yollarla çevrilmiştir. 1977 yılında 200-300 metre karelik bir oyun sahası,okulun Koruma Derneği ve devlet desteği ile oyun sahası genişletilmiş,okul binası hariç, 1400 metre kareye çıkarılmıştır.

    Okul ve oyun sahasının çevresine taş duvar ve demir korkuluk yapılmış,önden,yandan ve arkadan öğrencilerin giriş ve çıkışını sağlayacak 4 kapısı mevcuttur. Okulun oyun sahasının bir kısmına beton,bir kısmına ise asfalt döşenmiş,çevresine Çiçeklik yapılarak ağaç dikilmiş ve öğrencilerin su ihtiyacını karşılamak için, 5 musluklu bir çeşme yapılmıştır. 


Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !